Vyberte stránku

Už po osmdesáté vás vážení přátelé mohu přivítat u série Pivovary Čech Moravy a Slezska. Protože je na Berounsku těch minipivovarů trochu víc, tak prvním z nich je pivovar v Zadní Třebani a pivovar se jmenuje Bobr. Jedním z jeho majitelů je Jan Schwippel. Jsem moc rád, že se potkáváme. Zároveň teda přímo připíjím na váš pivovar vaším pivem, samozřejmě jak jinak, dělám tak vždycky na začátku každého dílu, pokud je teda s čím.

MS: Pivovarnící se zdraví dej Bůh štěstí takže dej Bůh štěstí a ať se vám daří!

JS: Dej štěstí i Vám!

MS: Honzíku jak jste se dostal k pivu a pivovarnictví?

JS: Přiznám se, že já jsem studoval na škole chemicko-technologické, obor kvasná technologie a pivovarnictví, takže já k tomu mám blízko. Ale jinak celou tuto činnost založil můj švagr se svým kamarádem, kteří oba studovali střední chemickou školu a jejich snem bylo mít pivovar. Oni tady začali a švagr to provozoval první tři roky, pak bohužel měl zdravotní problémy, takže toho musel nechat, ale v té době jsme to převzali právě se společníkem panem Alekem Radabolským a od té doby to asi tak dva až tři roky provozujeme společně.

MS: No a kdo je tedy sládkem, vy nebo kolega?

JS: Určitě Alek.

MS: Kdy tedy Váš pivovar Bobr vznikl? Jak dlouho se už tady vaří pivo?

JS: Tak v roce 2017 jsme oslavili pět let existence, takže v roce 2012 vznikl pivovar.

MS: Takže již sedm let. Jaká piva, Honzo, vaříte?

JS: Nejprodávanější je jedenáctka světlá ležák, spodně kvašené pivo, potom děláme polotmavou 12, ALE, což jsou americké chmely a nějaká příležitostná piva, občas i silnější třeba 14° nebo 16°, ale i ke speciálním příležitostem.

MS: Kdy máte nějaké speciální příležitosti?

JS: Tak například teď naposledy to bylo na narozeniny jednoho našeho zákazníka který měl padesátiny, tak si objednal symbolicky 50 litrů našeho piva.

MS: To je hezký dárek a taky hezká várka. Honzo za dobu vašeho působení, získali jste nějaká ocenění?

JS: Získali jsme. Byli jsme v okresní soutěži ve Všeradicích, tady na Berounsku, ohodnoceni jako druhé nejchutnější pivo na okrese, protože vyhrát samozřejmě museli domácí, to dá rozum.

MS: Ve Všeradicích je nějaký pivovar?

JS: Ano, ve Všeradicích je také pivovar, provozuje ho pan Ctibal, mimochodem je dlouholetým starostou Všeradic a kandidoval taky do senátu tady na Berounsku.

MS: Kde jinde jste ještě sbírali ocenění? Máte ještě nějaká další?

JS: Ne úplně papírově, ale nejlepší ocenění je od našich zákazníků, kteří si naše piva opravdu pochvalují. Je důležité, že pokud jednou ochutnají, tak se potom stávají už stálými zákazníky.

MS: Rozumím, a to je jedině dobře. Kde se vaše pivo dá sehnat. Kde si ho můžou Vaši zákazníci koupit. Vy u Vás nečepujete, takže kde?

JS: To nesmíme, to zákon nepovoluje. Tady v obci jsou dvě hospody, kde se dá naše pivo koupit. Jedna je přímo v areálu statku, který je, jak jste viděl, poměrně velký. Potom má naše společnost restauraci na návsi, které se říká Kulturák. Tam je Bobr taky k dostání.

MS: Takže Vaše společnost nemá jenom pivovar, vy toho máte více? Co všechno?

JS: Tak tady, jak jste sám mohl poznat, je areál poměrně velký, takže je tu například penzion, hotel pro psy a jiná zvířata, v létě tady prodáváme zmrzlinu. Poté pivovar a nově je v provozu restaurace, takže si myslím, že si nemůžeme stěžovat, že bychom neměli co dělat.

MS: V jakých podobách si to vaše pivo můžeme koupit? V jak velkých baleních ho máte?

JS: Tak klasika, lahvové pivo, balení 1L, 1,5L, 2L. Potom samozřejmě soudky, které začínají někde na 5 litrech a potom 15, 25, 30 nebo 50-ti litrové sudy.

MS: A kromě Vaší obce, je ještě někde jinde to vaše pivo k mání?

JS: Ano, určitě. V minulosti jsme měli i několik dlouhodobějších hospod, které od nás braly pivo a jinak jsme k dostání v různých pivotékách v Praze, ale v podstatě jedním z našich hlavních odbytišť jsou lidi, kteří kupují piva od malých pivovarů a potom je distribuují v Praze, do restaurací specializovaných na minipivovary a většinou je to tam tak, že to naše pivo tam není jediné. Jako například restaurace Na Žižkově jsem slyšel že je 14 pivovarů, takže to je taky jeden náš velký zdroj odbytu. Takže buď jsme v pivotékách anebo v hospůdkách specializovaných na minipivovary.

MS: Vy sami pořádáte nějaký festival nebo den otevřených dveří?

JS: Den otevřených dveří se koná už tradičně v červnu. Účastníme se všech akcí, které pořádá obec, například Májových slavností nebo Masopustu, Vinobraní a podobných záležitostí. Tam vždycky jeden z těch stánků patří našemu minipivovaru. Musím říct, že o zákazníky při takovéto akci nemáme nouzi.

MS: Když máte ten den otevřených dveří, jak vlastně probíhá? Přibližte nám ho a pozvěte nás na ten den otevřených dveří.

JS: Bude se konat zase v červnu a zatím nevím přesné datum, ale probíhá to takovým způsobem, že v hospůdce U Mlýna, kde je také venkovní pergola, tak tam je k dostání naše pivo, vaří se klobásy. Je to na takové malé terase, která je přímo před minipivovarem. Většinou se opékají klobásky, prostě nějaké maso a hraje muzika. Součástí toho programu je i možnost prohlídky pivovaru, tak to tedy bývá takzvaně hlava na hlavě.

MS: To chápu! Zeptal bych se ještě, jestli kapely, které tady hrají, jsou nějaké místní kapely a jestli třeba z toho jsou nějaké nahrávky.

JS: Je to jak kdy. Jednou tu hrála jedna skupina nadšenců, kteří hrají country. Přiznám se, že teď jim nepřijdu na jméno, ale většinou se jedná o kapely, které taky na místě nabízejí k prodeji své CD.

MS: Takže u Vás jsou nějaké místní kapely, které Vám tady hrají?

JS: Ano, ano přesně tak. Je tady skupina, která se jmenuje Třehusk, kteří hrají lidové písničky a když jsou v obci nějaké akce třeba pro děti a nebo Májové slavnosti, tak většinou tady vystupuje Třehusk. Kapela je v okolí známá a oblíbená. Nahrávky určitě mají.

MS: A kde nahrávku seženu?

JS: Jedna z možností by byla obrátit se na šéfredaktora místních novin, které se jmenují „Naše noviny“, na pana Miroslava Frýdla, protože on je takovou duší všech těchto akcí a mimo jiné hraje v Třehusku, takže kdyby se člověk obrátil na ty Naše noviny, tak určitě dostane i nahrávku. Možná, že by se to dalo najít na internetu, zatím jsem to nezkoušel.

MS: Dobře, popišme si, jak ten váš pivovar vlastně vypadá?

JS: Tak, velikostí je to minipivovar, to znamená, že z hlediska kapacity patří mezi menší pivovary a nachází se v podzemí ve velké budově mlýna. Zabírá celé to jedno podlaží, mínus první patro budovy, kde je jedna velká místnost varny, tam se nachází technologie od dodavatele Pivo Praha a potom máme velké sklepní prostory a samozřejmě ležácký sklep.

MS: Kolik má tedy varna kapacitu?

JS: Zhruba 400 hektolitrů za rok, kde jedna várka je asi na 1000 litrů. Samozřejmě někdy můžou být nějaké ztráty. Jestli vaříme a nebo ne, v daném týdnu, záleží na odběru. Samozřejmě v létě vaříme více a v zimě je produkce nižší.

MS: Zeptal bych se ještě na takové propagační předměty. Jaké třeba máte?

JS: Určitě máme propagační předměty. O to je velký zájem mezi sběrateli. Máme propagační podtácky, máme i sklenice s emblémem pivovaru a máme všelijaké nálepky, samozřejmě etikety a podobné předměty.

MS. To znamená co, podobné předměty?

JS: Měli jsme otvíráky, různé druhy lahví a o co právě stojí ti sběratelé jsou ty speciální etikety. Jak jsem zmínil pána, co slavil ty padesátiny, tak jsme pro něj nechali vyrobit speciální etiketu našeho piva s jeho fotografií, takže o takové příležitostné výrobky je samozřejmě mezi sběrateli největší zájem.

MS: Tomu rozumím. Některé pivovary mají i trička a kšiltovky a podobné maličkosti.

JS: To jsme měli taky, ale přiznám se, že to tričko, které měl náš bývalý sládek, tak mi je trošku velký, takže to se přiznám, že teď nevím, kde je. Když tu jsou ale ty akce, jako Máje, tak jsme příležitostně nechávali potisknout trička a nabízeli je na stánku.

MS: Rozumím, co pro Vás znamená pivo a pivovar?

JS: Jednak už jsem zmínil, že jsem se tím zabýval už od školy, kdy jsem tento obor studoval a v současné době to je jedna z těch činností, které tady provozujeme a musím říct, že moc zajímavá. Hodně jsem se dozvěděl o tom, jak fungují pivovary a co to všechno obnáší, jak vypadá kontakt se zákazníky a i ty jednotlivé akce jsou taky hodně zajímavé.

MS: Ještě se Vás zeptám, vy jste říkal že na Vašem krýglu máte emblém vašeho pivovaru, jak vypadá, popíšete ho?

JS: Když se náš pivovar jmenuje Bobr, což je název, který vymyslel můj švagr. Jeho představa byla taková, že pivovar má mít české jméno a že má být název krátký a má mít něco společného s vodou. Z toho důvodu vymyslel ten název Bobr. V emblému je znak, sestavený ze čtyř polí a na dvou z těch polí se nachází bobr a na dalších dvou je chmelová hlávka.

MS: Dobře, děkuji. Tím, vážení přátelé, končí 80. díl Pivovarů Čech, Moravy a Slezska. Byl jsem dnes v minipivovaru Bobr v Zadní Třebani, povídal jsem si s Honzou Schwippelem. Honzo, děkuji za rozhovor. Byl jsem u Vás moc rád!

JS: Já také moc děkuji a mějte se dobře!

MS: Loučí se Michal Simon. Nahrávka vznikla 9. listopadu 2019

Rozhovor je součástí seriálu Pivovary Čech a Moravy, který najdete na youtube (stránky Michala Simona). Nebo, „když budete hodní“, můžete si o ně napsat panu redaktorovi na e-mail „simon.reporter@gmail.com“.